codebom.com

JavaScript Nedir? Nerelerde Kullanılır? Nasıl Öğrenilir?

Genelde örnek kodlarla pratiğe yönelik paylaşımlar yapmayı tercih ediyorum. Fakat jQuery Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Öğrenilir? başlıklı yazım tahminimden fazla ilgi görünce jQuery’nin temelini yani JavaScript’i de açıklamak istedim. Bu yazımda da JavaScript Nedir, JavaScript Nerelerde Kullanılır, JavaScript İle Neler Yapılabilir, JavaScript Nasıl Kullanılır, JavaScript Nasıl Öğrenilir  gibi sorulara açıklık getirmeye çalışacağım.

JavaScript Nedir?

JavaScript birçok kaynakta da göreceğiniz üzere Netscape firması tarafından geliştirilmiş olan bir script dilidir. JavaScript bize etkileşimli ve dinamik web sayfaları hazırlama imkanı vermektedir. Sözdizimi Java’ya benzese de Java ve JavaScript birbirinden farklı teknolojilerdir.

JavaScript Nerelerde Kullanılır?

Ağırlıklı olarak Web Tasarım’da kullanılsa da başka birkaç kullanım alanı daha mevcuttur. Örnek olarak JavaScript ilk zamanlarda sadece istemci taraflı kullanım için tasarlanmış olsa da şimdilerde NodeJS ile birlikte sunucu taraflı kullanımına da başlanmıştır. Buna ek olarak bildiğim kadarıyla Unity oyun motorunda da JavaScript ile bazı kodlamalar yapılabiliyor.

JavaScript İle Neler Yapılabilir?

Javascript yardımı ile HTML kaynak kodları değiştirilebilir, bu sayede üstteki paragrafta da bahsettiğim gibi dinamik web sayfaları hazırlamamız mümkün oluyor. JavaScript kullanılan web sayfalarını düzgün görüntüleyebilmek için tarayıcınızın JavaScript desteğine sahip olması gerekmektedir. Günümüzde güncel tarayıcıların hepsi JavaScript desteklemektedir.

JavaScript Nasıl Kullanılır?

JavaScript HTML kodları içerisinde tagları içerisinde kullanılacağı gibi harici bir .js uzantılı dosya olarak da sayfaya sonradan çağrılabilir.

JavaScript’in HTML İçerisinde Kullanımı